top of page
populists_final_152.png

Galda spēle "Populists"

Spēlējot šo spēli, tu attīstīsi kritisko domāšanu. Spēle tev palīdzēs vairs neuzķerties uz sabiedrības līderu, slavenību un citu personu izmantotiem pārliecināšanas trikiem. Tu iemācīsies šīs idejas analizēt un atspēkot. Iegūsti spēli savā īpašumā un iemācies atpazīt loģikas kļūdas. 

populists_final_7.jpg

Kas ir "Populists"?

Vai esi kādreiz sagrozījis informāciju tā, lai tev tas būtu izdevīgi? Ko tu šādās situācijas parasti dari? Vai mēdz atsaukties tikai uz vienu piemēru no personīgās pieredzes, kad patiesībā zini, ka tas ir tikai atsevišķs gadījums? Vai varbūt uzbrūc otram ar personīgu aizvainojumu, lai tikai novērstu uzmanību no viņa teiktā būtības? Šos dažādos paņēmienus nevar gluži saukt par meliem, taču tu pavisam noteikti esi izmantojis loģikas kļūdu, lai pasniegtu informāciju sev izdevīgā gaismā.

 

Ikdienā saskaramies ar vairāk nekā 20 loģikas kļūdām. Šie runas triki ļauj sagrozīt informāciju par labu konkrētam runātājam vai situācijai. Šos paņēmienus ikdienā izmantojam mēs visi. Tas savukārt ātri vien noved pie tā, ka bieži viena mēs paši vairs nespēj atšķirt patiesu informāciju no nepatiesas, jo loģikas kļūdas ir tik viltīgas, ka var viegli palikt nepamanītas, ja neesi tām iepriekš pievērsis uzmanību.

 

Par to arī mūsu loģikas kļūdu spēle "Populists". Tās galvenais uzdevums ir likt tev aizdomāties, kritiski izvērtēt un uzdot jautājumus par informāciju, ar kuru tu saskaries ik uz soļa ikdienā.

populists_final_14.jpg

Spēles izmantošana skolās

Ja spēli vēlies izmantot mācību stundās, to ir iespējams  brīvi lejupielādet eletroniskā formātā  ŠEIT

 

Ar British Council Latvija, Kultūras ministrijas, K.Adenauera fonda atbalstu esam bijuši vairāk kā 100 Latvijas skolās, vadot "Loģikas kļūdu darbnīcu" un, apmācību izskaņā, spēli "Populists" dāvājot dalībskolām. Lai noskaidrotu, vai tava skola jau to ir saņēmusi, spied ŠEIT

Spēles izmantošanai skolā noderēs arī metodiskais materiāls. Tā saturs palīdzēs pedagogam un skolēna vecākam izprast galda spēles “Populists” būtību un uzdevumus, prasmes, ko spēle attīsta, sniegs ieskatu kritiskās un analītiskās domāšanas nozīmē ne tikai argumentācijā, bet arī ikdienas dzīvē, biznesā, valsts pārvaldē, informācijas un mediju pratībā. Metodiskajā materiālā vari plašāk uzzināt par spēles teorijas un “gamification” izmantošanu pedagoģijā, par argumentāciju un kritiskās domāšanas nozīmi, par informācijas un mediju pratību, loģikas kļūdām un to veidiem.

 

Metodiskais materiāls elektroniskā formā ir pieejams ŠEIT.  Metodiskie norādījumi tapuši sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā, Konrāda Adenauera fonda un Latvijas Finiera atbalstu. Par grāmatas saturu atbild Latvijas Debašu asociācija "QUO Tu domā?". Pateicamies spēles autoriem - Evijai Golubai, Edgaram Klētniekam un Rasmusam Filipam Gekam, kā arī atbalsta grupai, kas palīdzēja ar spēles noteikumu un metodikas izstrādāšanu, kā arī loģikas kļūdu piemēru meklēšanu un atrašanu: Edgaram Lapiņam (SkeptiCafe), Sandrai Falkai, Agnesei Lācei, Pēterim Pūrītim, Artim Dubkevičam, Kristoferam Borovskim, Henrikam Bērmanim, Edgaram Zaķim, Sintijai Tarasovai, Kristapam Auzānam, Mārtiņam Vaivaram, Rūtai Gabaliņai, Ievai Skrīverei, Laumai Vernerei, Dārtai Maijai Zaķei.

populists_final_8.jpg

Spēlē piedalās 3 - 6 spēlētāji

Kā tev liekas, vai šajā citātā ir loģikas kļūda? Vai zini, kāds loģikas kļūdas veids tas ir? "Atbildot uz apgalvojumu, ka republikāņu prezidenta nominācijas kandidātei Kārlijai Fiorīnai labi veicas sabiedriskās domas aptaujās,  prezidents D.Tramps atbild: “Paskatieties uz viņas seju! Vai kāds par to balsotu? Vai jūs to varat iedomāties – prezidentu ar viņas seju? Es saprotu, ka viņa ir sieviete un man nevajadzētu teikt neko sliktu, bet tiešām?”" /Donalds Tramps, ASV prezidents/

Spēles laikā tās dalībniekiem būs jāanalizē daudzi un dažādi citāti - gan izdomāti, gan īsti. Loģikas kļūdu spēle "Populists ir veidota tā, lai loģikas kļūdas tiktu apgūtas jautrā un aktīvā veidā. Šī spēle ir domāta ikvienam, kas vēlas attīstīt savu kritisko domāšanu, iemācoties atpazīt loģikas kļūdas. Spēlējot "Populistu", tu iemācīsies diskutēt, aizstāvēt savu viedokli. 

Populists iegāde

Apbalvojumi

unnamed (3).png

★ 1. vieta (Latvijā) ★

dizaina.jpg

★ Finālisti ★

Mūsu partneri

EUROPEAN_UNION_copy.png
BRITISH_COUNCIL.png
BRIDGE_47.png
KONRAD_ADENAUER.png
LATVIJAS_FINIERIS.png
McCANN_Riga.png
bottom of page